4 Doliny 4 Valless Szwajcaria

4 Doliny (4 Valless)
  • Nendaz
  • Thon 2000
  • Verbier
  • Veysonnaz
  • Zinal

Veysonnaz, Thyon 2000 i Nendaz to miejscowości zlokalizowane w centrum regionu narciarskiego 4 Vallées (Cztery Doliny) w szwajcarskiej części Alp Pennińskich. Jest to największy resort zimowy w Szwajcarii i trzeci pod względem ilości tras w Europie. Verbier jest uznawane przez wielu za najważniejszą miejscowość narciarską świata.

Są 2 rodzaje skipassu obejmującego obszary narciarskie Czterech Dolin:
  • Veysonnaz / Nendaz / Siviez / Thyon - skipass obejmuje 200 km nartostrad oraz 51 wyciągów (4 gondolki, 9 kolejek krzesełkowych, 38 orczyków)
  • Cztery Doliny (4 Vallées) - skipass obejmuje obszary Veysonnaz, Nendaz, Siviez, Thyon, Verbier,  Bruson i Savoleyre. Skipass obejmuje 412 km nartostrad oraz 86 wyciągów (17 gondoli, 25 kolejek krzesełkowych, 44 orczyków)
Veysonnaz
Nazwa Veysonnaz pojawiła się pierwszy raz w rękopisach już w XII wieku. W 1960 r. zbudowano pierwszą kolejkę, która sprawiła, że miasteczko z typowo rolniczego przekształciło się w znany resort narciarski. Pomimo tego, że ośrodek jest najmniejszy pod względem powierzchni, to jest położony przy największym rejonie narciarskim w całej Szwajcarii!

Nendaz
Nendaz jest nie tylko ośrodkiem narciarskim, ale też miejscowością, gdzie toczy się życie: kluby, bary, restauracje i wiele sklepów.

Thyon 2000
Thyon 2000 to miejscowość położona nieco na uboczu 4 Dolin. Jej zaletą jest wysokie położenie na 2000 m n. p. m. oraz fakt, że w większości zakwaterowanie znajduje się tuż przy stoku (ski-in ski-out). 
Jest to typowy resort narciarski z probówki, czyli miejscowość zbudowana w 100% pod turystykę narciarską, podobnie jak wiele ośrodków narciarskich we Francji.
Znajduje się tutaj parę apartamentowców, bardzo wysokich, które nie są do końca dobrze wkomponowane w krajobraz, ale są atrakcyjne pod względem praktycznym. Na miejscu są zgromadzone wszystkie usługi takie, jak bary, pizzerie, restauracje, sklepy spożywcze, sklepy odzieżowe, salony kosmetyczne, optycy, sklepy ze sprzętem i odzieżą zimową,  wypożyczalnie nart.

Oferty w 4 Valless (Cztery Doliny)