Alpy Berneńskie Szwajcaria

Alpy Berneńskie to pasmo górskie, część Alp Zachodnich w Szwajcarii, w kantonach Vaud, Uri i Valais. Wznoszą się stromo po północnej stronie doliny górnego Rodanu. Najwyższym szczytem jest Finsteraarhorn, który osiąga 4274 m n.p.m. Pasmo to graniczy z: Préalpes de Savoie na zachodzie, Schweizer Voralpen na północy, Alpami Glarneńskimi na wschodzie, Alpami Lepontyńskimi na południowym wschodzie, Alpami Pennińskimi na południu oraz Masywem Mont Blanca na południowym zachodzie.
Zbudowane z łupków krystalicznych i granitów, na zachodzie i północy – ze skał osadowych. Północne przedgórza noszą nazwę Schweizer Voralpen. Między przełęczami Gemmi i Grimsel zwarta grupa górska zwana masywem Aare lub Finsteraarhorn, silnie zlodowacona z formami glacjalnymi. W części zachodniej oddzielone grupy: Wildstrubel – 3243 m, Wildhorn – 3248 m, Les Diablerets – 3210 m, na wschodzie: Alpy Urneńskie. Lasy bukowe, bukowo-jodłowe i świerkowe, zastąpione częściowo przez polany. Blisko górnej granicy lasu rośnie limba i modrzew europejski, w piętrze subalpejskiej – kosodrzewina. Powyżej 2000 m są łączki alpejskie i skąpa roślinność subniwalna.

W Alpach Berneńskich znajdują się następujące lodowce: Aletschgletscher, Fieschergletscher, Unteraargletscher, Unterer Grindelwaldgletscher, Oberaletschgletscher, Mittelaletschgletscher, Gauligletscher, Langgletscher, Oberer Grindelwaldgletscher, Kanderfirn, Tschingelfirn, Rosenlauigletscher, Glacier de la Plaine Morte, Wildstrubelgletscher, Glacier de Tsanfleuron oraz Glacier des Diablerets.

Znane ośrodki turystyki międzynarodowej: Interlaken, Grindelwald, Wengen, Lauterbrunnen, Mürren, Kandersteg, Adelboden, Lenk, Gstaad.

Alp Berneńskie dzielą się na:
  • Alpy Urneńskie,
  • Alpy Vaud,